Dilema sdružování velkých technologických firem: Teams od Microsoftu v hledáčku EU

Teams od Microsoftu v hledáčku EU

Evropská komise opět dýchá na krk Microsoftu, velké technologické firmě, která je obviněna z opětovného porušení antimonopolního zákona Evropské unie (EU).

Brusel obvinil Microsoft z protisoutěžního jednání tím, že spojil svou aplikaci Teams se sadou Office, což je považováno za první antimonopolní obvinění vznesené proti této technologické skupině za více než deset let.

Tento vývoj ilustruje pokračující napětí mezi regulačními orgány a velkými technologickými společnostmi, protože vyvolává širší otázky týkající se hospodářské soutěže na trhu a férovosti, chování společností a dynamiky online soutěže. V oficiálním prohlášení z počátku tohoto týdne Evropská komise obvinila Microsoft z praktik narušujících hospodářskou soutěž tím, že využívá svého dominantního postavení na trhu k upřednostňování svých vlastních služeb.

Komise poukazuje zejména na to, že společnost Microsoft propojila svou platformu Teams s ostatními produkty Office 365 způsobem, který je podle ní nespravedlivý vůči konkurenčním nabídkám. Sdružování má údajně potlačit ostatní poskytovatele komunikačních služeb v tom, aby měli spravedlivou šanci na trhu, a omezuje konkurenční výběr a inovace pro spotřebitele.

Jak odhalila Evropská komise, Microsoft plánuje hlouběji integrovat Teams se svým základním softwarem pro produktivitu. Tato integrace je však dvousečná zbraň; je přínosem pro uživatele, ale zároveň představuje výzvu pro ostatní poskytovatele komunikačních služeb, kteří potřebují přístup k rozsáhlému ekosystému Microsoftu, aby mohli poskytovat srovnatelné bezproblémové prostředí.

Komise tvrdí, že tyto praktiky porušují právní předpisy v oblasti hospodářské soutěže a jsou v širším měřítku škodlivé pro zdraví digitálního trhu. V tiskové zprávě Evropská komise uvedla: „Komise se obává, že nejméně od dubna 2019 společnost Microsoft spojuje Teams se svými základními aplikacemi pro produktivitu SaaS, čímž omezuje hospodářskou soutěž na trhu produktů pro komunikaci a spolupráci a brání tak svou dominantní pozici na trhu.“

V prohlášení je zdůrazněn závazek Komise podporovat konkurenční tržní prostředí. Upozorňuje také na možná nebezpečí, která by postupy společnosti Microsoft mohly mít na inovace a blahobyt spotřebitelů, a zdůrazňuje význam regulačních zásahů.

„Komisi se zejména obává, že Microsoft mohl poskytnout Teams distribuční výhodu tím, že zákazníkům nedal možnost získat přístup k Teams, když si předplatí jejich produktivní aplikace SaaS,“ dodal. „Tato výhoda mohla být dále umocněna omezením interoperability mezi konkurenty Teams a nabídkami Microsoftu. Toto chování mohlo zabránit rivalům Teams soutěžit a inovovat na úkor zákazníků v Evropském hospodářském prostoru.“

Microsoft do EU

Společnost Microsoft odpověděla, že se těší na spolupráci s Evropskou komisí při řešení svých obav, protože ta je odhodlána podporovat spravedlivou hospodářskou soutěž a inovace. „Poté, co jsme oddělili Teams a podnikli počáteční kroky k interoperabilitě, oceňujeme další jasnost, která byla dnes poskytnuta,“ uvedl v prohlášení místopředseda představenstva a prezident Microsoftu Brad Smith.

Společnost Microsoft není v oblasti kontroly antimonopolních pravidel žádným nováčkem. Společnost čelila podobným obviněním již v minulosti, zejména na konci 90. let a na začátku roku 2000, pokud jde o její operační systém Windows. Historický kontext vnáší do současných obvinění komplikovanost a vede k dotazům, zda Microsoft získal nějaké ponaučení ze svých předchozích akcí, nebo zda trvá na testování limitů spravedlivé hospodářské soutěže.

Širší důsledky

Obvinění proti Microsoftu se sice týkají chování jedné společnosti, ale poukazují také na značné obavy z obrovského vlivu technologických gigantů v digitální ekonomice. Prostředí nástrojů pro komunikaci a spolupráci je ostře konkurenční, protože lídři v oboru, jako jsou Zoom, Slack a Microsoft, soupeří o nadvládu.

Na druhé straně by dopady tohoto případu mohly stanovit kritické parametry pro budoucí regulační rámce těchto typů trhů. Tento případ také neúprosně ilustruje probíhající přetahovanou mezi inovacemi a regulací. Technologické společnosti tvrdí, že jejich integrované ekosystémy nabízejí špičkové služby a podporují inovace. Regulátoři jsou však odpovědní za to, aby se tyto ekosystémy neproměnily v monopolní pasti, které potlačují hospodářskou soutěž a mají negativní dopad na spotřebitele.

Zdroj: cloudcomputing-news.net

Leave a Comment